tax office
Poradniki

Krótki poradnik, jak wybrać optymalne biuro rachunkowe dla swojej firmy

Księgowość to kluczowy element każdej firmy. Nie ma tu znaczenia, czy mówimy o wielkim przedsiębiorstwie zatrudniającym dziesiątki pracowników, czy też jednoosobowej działalności. W każdym przypadku prawidłowe rozliczanie się z Urzędem Skarbowym i dbanie o całą „papierkową robotę” jest niezwykle istotne. Jakiekolwiek nieprawidłowości w tej dziedzinie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji i kar finansowych.

Samodzielne zajmowanie się księgowością jest jednak zbyt czasochłonne i trudne, nawet dla mikroprzedsiębiorstwa. Z tego powodu każdy przedsiębiorca już na początku swojej działalności powinien poszukać odpowiedniego biura rachunkowego. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji dla firmy, która ma sprawnie działać i realizować swoje zadania.

Teoretycznie wybór biur rachunkowych na rynku jest ogromny. Usługi te cieszą się bardzo dużą popularnością, przez co wszędzie spotkamy całe mnóstwo związanych z tym ofert. W praktyce jednak trzeba mocno uważać, aby nawiązać współpracę z biurem faktycznie odpowiadającym naszym potrzebom. Podpowiadamy, na jakie czynniki należy zwracać największą uwagę.

Doświadczenie biura

Każdy chce współpracować z profesjonalistami, zaś bogate doświadczenie w pracy z różnymi klientami jest doskonałym świadectwem. Warto zatem dowiedzieć się, jakich klientów obsługuje interesujące nas biuro. Im więcej wśród nich firm, szczególnie takich które odniosły w swojej branży sukces, tym lepiej.

Dobrym źródłem informacji na temat danego biura są również opinie wystawiane przez wcześniejszych klientów. W sieci powinniśmy znaleźć je bez problemu.

Warto zwrócić też uwagę na różne certyfikaty i świadectwa kwalifikacji posiadane przez biuro. Z pozoru takie rzeczy nie mają aż tak wielkiego znaczenia, ale w rzeczywistości pokazują one, z kim mamy do czynienia. Im więcej takich certyfikatów, tym większą pewność możemy mieć co do tego, że nasze biuro dobrze spełni swoje zadanie.

Zwracaj uwagę na ubezpieczenie OC biura

Jak już powiedzieliśmy, nieprawidłowo prowadzona księgowość firmy może skończyć się poważnymi konsekwencjami, w tym karami finansowymi. Jeśli przekazujemy księgowość w ręce biura rachunkowego, chcemy być spokojni o tego typu trudne sytuacje. Niestety, zawsze istnieje pewne ryzyko ich pojawienia się. Czasem jest to jedynie błąd ze strony biura, innym razem nagły spadek jakości usług. Musimy jednak mieć pewność, że w razie takiej sytuacji nasza firma otrzyma odszkodowanie i sama nie zostanie obciążona żadnymi kosztami z tego wynikającymi.

Najlepszą taką gwarancją jest polisa OC posiadana przez biuro. Jest ona w tym przypadku tym samym, czym dla kierowców jest obowiązkowe ubezpieczenie. Jeśli biuro w czymkolwiek zawini i narazi swojego klienta na straty finansowe, to ubezpieczenie w całości je pokryje. Dla klientów jest to zatem bardzo istotne zabezpieczenie.

Zakres usług biura

Profil działalności biura rachunkowego musi być dopasowany do tego, czym zajmuje się nasza firma. Formalności i metody rozliczania się z Urzędem Skarbowym mogą znacznie się od siebie różnić w zależności od rodzaju działalności. Z tego powodu musimy upewnić się, że interesujące nas biuro w ogóle będzie w stanie spełnić nasze potrzeby.

Zakres usług biur rachunkowych jest bardzo zróżnicowany. Niektóre oferują jedynie pomoc przy najważniejszych rozliczeniach, w innych z kolei otrzymamy wsparcie nawet w bardzo skomplikowanych operacjach finansowych. Pojawia się oczywiście pytanie, czy na początku działalności warto inwestować w korzystanie z bardziej rozbudowanej oferty. Jeśli spodziewamy się, że w krótkim czasie dodatkowe usługi będą nam potrzebne, to warto z góry zadbać o dostęp do nich.

Lokalizacja

Korzystanie z usług biura znajdującego się w tym samym mieście co nasza firma wcale nie jest standardem. Mając firmę w Dąbrowie Górniczej przedsiębiorcy zwykle wybierają biuro rachunkowe dokładnie z Dąbrowy Górniczej, ale prawda jest taka, że w wielu przypadkach współpraca z biurem rachunkowym i tak odbywa się online, zatem odległość nie ma takiego znaczenia, jak to było jeszcze 10 lat temu. Świat i technologie idą do przodu, dzisiaj wykorzystanie Internetu i medium cyfrowego jest na porządku dziennym, nawet takie rzeczy jak spotkania można zrobić w formie wirtualnej – to znaczy w formie telekonferencji. Jest to ogromna wygoda zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla pracowników samego biura rachunkowego. Mimo zredukowania różnic, jednak warto szukać biura w swojej okolicy. Dąbrowa Górnicza posiada wiele solidnych biur rachunkowych, na pierwszy plan wychodzi Tax Bonus, które na rynku obecne jest od wielu lat i świadczy kompleksowe usługi dla przedsiębiorców głównie ze śląska, ale odległość od biura nie ma dużego znaczenia – jak to mówią, jeśli ktoś jest dobry może być nawet z drugiego końca świata, ważne jest, aby praca była wykonywana na najwyższym światowym poziomie. Oczywiście biuro dostępne „od ręki”, tuż koło siedziby naszej firmy może być wygodą, dzięki temu w razie potrzeby będziemy mogli błyskawicznie spotkać się na żywo z pracownikami, choć w przypadku biur renomowanych raczej i tak będzie trzeba umawiać się na konkretne terminy, ale support prowadzony online można uzyskać od ręki. Lokalizacja biura rachunkowego ułatwia załatwianie jakichkolwiek pilnych spraw ale nie jest dzisiaj wymogiem numer jeden – tym wymogiem są kompetencje i skrupulatność, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo księgowe przedsiębiorcy.

Redaktor
Na blogu HomeDays dzielę się własnymi doświadczeniami oraz wiedzą ekspercką z zakresu budownictwa i wnętrz, jak również nowych technologii oraz zdrowia, w kontekście aranżacji wnętrz i budowy. Jeżeli chcesz zaprezentować swoje umiejętności piśmiennicze na HomeDays, zapraszam do kontaktu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.