oszczędzanie pieniędzy w domu
Wnętrza

Jak oszczędzać w domu w 2021 roku

Wiele osób w nowym 2021 roku zastanawia się, czy możliwe jest skuteczne oszczędzanie, jeżeli tak, na czym można oszczędzić. W aktualnych czasach każda zaoszczędzona złotówka może zostać przeznaczona, czy to na zakup środków potrzebnych rodzinie, czy też na inwestycję np. w firmę lub zwiększenie zakresu oferowanych usług, także poprzez zatrudnienie nowych pracowników. Dlatego warto, a nawet powinno się zapoznać z dostępnymi w sieci materiałami na temat oszczędzania w 2021 roku.

Zredukowanie zużycia energii elektrycznej

Prąd w 2021 roku może kosztować nawet 150 złotych więcej niż w analogicznym okresie w 2020 roku. Podwyżka prądu wiąże się również ze zwiększeniem cen w sklepach stacjonarnych, praktycznie wszystkich produktów, do wyprodukowania których były potrzebne znaczne pokłady energii. Czy można jakoś oszczędzić na prądzie w 2021 roku?

porównanie energooszczędnych żarówek

Podstawową rzeczą jest optymalizacja, najprostszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej, to oświetlenie, a konkretnie wymiana żarówek na inne, bardziej energooszczędne. Dobrze jest również zmienić sposób użytkowania oświetlenia przed domem. Jeśli stosujemy oświetlenie z czujnikami na podczerwień, możemy zredukować czas nieaktywności, po którym oświetlenie przestanie świecić. Redukcja o 50% czasu oczekiwania może znacząco zmniejszyć koszty energii elektrycznej w 2021 roku.

Z innych sposobów, to przede wszystkim zmiana nawyków w korzystaniu z urządzeń elektrycznych. Czasem też na noc zostawiane są urządzenia, które tak w zasadzie nie są do niczego potrzebne. Jeśli tylko mamy możliwość i chęci, pamiętajmy, aby na noc wyłączyć zbędne urządzenia. Wprawdzie w nowych urządzeniach funkcje stand by są dobrze zoptymalizowane, ale w starszych już nie wygląda to tak różowo. Kiedy tylko można – wyłącz na noc zbędne urządzenia.

Oszczędzanie na drukowaniu

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie zamienników do drukarek, zamiast oryginalnych materiałów od producenta. Wprawdzie ta opcja jest obciążona kwestiami gwarancyjnymi, ale sami szybko możemy się przekonać, że stosując dużo tańsze, alternatywne tusze, tonery czy bębny, możemy skutecznie zwiększyć domowy budżet, bez radykalnych cięć. Drukowanie na zamiennikach do drukarek może być nie tylko wydajne, ale również dostarczać użytkownikowi bardzo dobrej jakości wydruki. Dużo zależy od producenta zamiennika, jak również konkretnego produktu. Na rynku znajdziesz 3 segmenty produktów, zbalansowane cenowo, które z reguły nadają się do codziennego użytkowania w domu czy w biurze, drugą grupę stanowią zamienniki ekonomiczne, których targetem są użytkownicy poszukujący jak największych oszczędności na drukowaniu. Takie zamienniki świetnie sprawdzą się także w biurze, podczas drukowania typowych dokumentów w czerni i bieli.

tusze

Ostatnią trzecią grupę stanowią zamienniki najwyższej jakości, które nie ustępują solidnością oryginalnym materiałom eksploatacyjnym. To którą grupę wybierzesz, zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Pamiętaj! Kupując zamiennik możesz utracić gwarancję na urządzenie, ale producenci zamienników często na siebie przejmują obowiązek serwisowania urządzenia, w przypadku, gdy to ulegnie awarii z powodu użycia zamiennika. Awaryjność drukarek z powodu użycia markowego zamiennika jest minimalna, także możesz spać spokojnie.

Robienie zakupów z listą

Robienie zakupów z listą jest dość popularną formą oszczędzania. Dla przykładu robiąc zakupy u sprzedawcy w handlu obwoźnym możemy zapłacić dużo więcej, aniżeli w zwykłym sklepie stacjonarnym. Oczywiście w dzisiejszych czasach handel obwoźny jest bardzo popularny i potrzebny, szczególnie dla osób starszych, ale gdy masz ograniczone fundusze, dużo lepszym wyborem będzie zrobienie listy produktów i udanie się do pobliskiego marketu lub sklepu osiedlowego, w celu zakupu potrzebnych produktów. W ten sposób możemy zaoszczędzić kilkanaście złotych, czasem nawet więcej.

Łowienie promocji

Niezłym pomysłem może być także prenumerata gazetek marketowych, gdzie wylistowane są promocje na określony tydzień, dzień czy nawet miesiąc. W ten sposób można często upolować dobre produkty nawet za połowę ceny. Oczywiście jest to metoda tylko dla zmotoryzowanych lub osób mieszkających blisko marketów. W przypadku dalszego dojazdu do marketu, zysk z promocji będzie niewielki, albowiem dochodzą koszty dojazdu do sklepu i powrotu do domu z produktami.

Oszczędzanie na wodzie i śmieciach

Od nowego roku kolejne podwyżki cen wywozu śmieci. Warto sprawdzić w urzędzie miasta czy gminy, czy aby śmieci sortowane nie będą nas kosztowały znacznie mniej, w przeliczeniu na jedną osobę. W wielu przypadkach koszt wywozu sortowanych odpadów będzie dużo niższy.

kobieta sortująca śmieci

Dla przykładu, w jednym ze śląskich miasteczek cena przy sortowaniu śmieci wynosi 9 zł za jedną osobę, w przypadku niesortowanych 20 zł. Można łatwo policzyć, jeżeli w domu jest 5 osób, cena wywozu śmieci sortowanych wyniesie 45 złotych lub 100 złotych w przypadku zmieszania wszystkich śmieci razem i wrzucenia ich do jednego kontenera. Dzięki zastosowaniu sortowania możemy w skali roku zaoszczędzić ponad 600 złotych.

Redaktor
Na blogu HomeDays dzielę się własnymi doświadczeniami oraz wiedzą ekspercką z zakresu budownictwa i wnętrz, jak również nowych technologii oraz zdrowia, w kontekście aranżacji wnętrz i budowy. Jeżeli chcesz zaprezentować swoje umiejętności piśmiennicze na HomeDays, zapraszam do kontaktu.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *