Nie ważne jest to, jaką produkcją zajmuje się rolnik, roślinną czy zwierzęcą. W każdym z tych przypadków szczury są szkodnikami, które należy zwalczać, ponieważ mogą wyrządzić wiele szkód. Można im zapobiegać, ale niewiele to da, one i tak sobie poradzą i przedrą się przez najlepsze zapory. Trzeba koniecznie zapoznać się z tym jak je skutecznie zwalczyć zgodnie z prawem, ale żeby móc poradzić sobie z nimi trzeba najpierw poznać ich zwyczaje.
Najbardziej znane szczury atakujące gospodarstwa to szczur śniady i wędrowny. Gryzonie te lubią przebywać w gospodarstwach rolnych, sklepach, magazynach, zbiorowiskach odpadów i we wszystkich innych miejscach, w których mogą znaleźć schronienie i pożywienie. Populacja szczurów jest bardzo wysoka i stale rośnie, tereny wiejskie są bardziej narażone na ataki szczurów niż tereny miejskie. Ocieplanie się klimatu i łagodne zimy mają duży wpływ na to, że te gryzonie szybko rozmnażają się i jest ich naprawdę dużo. Szczury potrafią być odporne na niektóre środki do ich zwalczania, tj. wczesne rodentycydy koagulacyjne, np. warfaryna. Ich liczebność rośnie, ponieważ nie wypala się już ściernisk na obszarach wiejskich, gdyż jest to zakazane prawem. W wyniku nie wypalania rżyska pozostaje wiele resztek kłosów, ziaren zbóż, czyli potencjalnego pożywienia na polach. Obecność szczurów samych w sobie nie jest aż takim problemem, najgorsze jest to, że wraz z nimi rozprzestrzeniają się inne problemy. Otóż, gryzonie te niszczą i skażają płody rolne, roznoszą różne choroby, które są groźne dla zwierząt i ludzi, a nawet powodują wiele szkód materialnych.
To są powody, przez które szkodniki powinny być bezwarunkowo wyeliminowane z gospodarstwa. Choroby, które przenoszą szczury mają znaczący wpływ na gorszą produkcję zwierzęcą, dodatkowo niszczą płody rolne i skażają je, powodując ogromne straty.
Szczury w ciągu 24 godzin mogą produkować 12-16 ml moczu oraz 50 odchodów, powodują tym psucie się żywności przeznaczonej do karmienia zwierząt. Rolnicy często sprzedają także te pasze, jednak w wyniku uszkodzenia przez szczury staje się to nie możliwe. Gryzonie powodują straty nie tylko w pożywieniu, ale także w pomieszczeniach, budynkach gospodarczych. Potrafią wygryzać ściany, uszkadzać przewody elektryczne, w wyniku czego może dojść do naprawdę wielkiej tragedii. Uszkodzone przewody elektryczne mogą spowodować pożar. Niszczą nawet przewody elektryczne sprzętu rolniczego, a niestety naprawa awarii jest bardzo kosztowna.
W przypadku zauważenia obecności szczurów w gospodarstwie należy niezwłocznie zainterweniować i jak najszybciej pozbyć się ich, póki jeszcze nie zdążyły zrobić wiele szkód. Szkodniki należy zwalczać specjalnymi trutkami. Najpierw należy zorientować się w jakich miejscach te gryzonie są aktywne. Rozmieszczenie trutek, bez znajomości miejsc, w których występują gryzonie jest po prostu bezsensowne. Głównymi składnikami tych preparatów jest bromadiolon i difenakum, ale w pomieszczeniach używa się także brodifakum, difetialon i flokumafafen.
Stosowanie trutek odbywa się na wsi w pomieszczeniach gospodarczych, niestety zachodzi duża obawa złego wpływu na faunę dziką. Dzikie zwierzęta zjadając niewłaściwie wyłożone przynęty albo zatrute nimi szczury same siebie otruwają, dlatego właśnie wykładanie trutek na szczury powinno odbywać się tylko w pomieszczeniach gospodarczych. Należy pamiętać o tym, a by przynęty były przykryte, aby dostać się do nich mogły tylko te szkodniki, które musimy zwalczyć.
Z trutką bym uważał jak mamy zwierzaki domowe lepiej szczurołapa kupić.
Szczurołap będzie najbardziej humanitarnym rozwiązaniem.
Hej dzięki za poradę. Chyba jednak najlepszym sposobem jest kot 🙂