jesteśmy w mieszkaniu seniora
Wnętrza

Jakie wybrać meble dla seniora

Remontowanie bądź urządzanie od podstaw wnętrza mieszkania przeznaczonego dla seniora wydaje się być banalnie proste, stąd też często zdarza się, że nie przywiązujemy do tego zbyt dużej uwagi uważając to za błahostkę, ze względu iż podchodzimy do tego na zasadzie zakładającej, że senior zwykle nie posiada zbyt dużych wymagań.

Pewnie można by się z tym zgodzić jednak, zagłębiając się i przyglądając się radzę problemu zdajemy sobie sprawy z jego wagi. Być może senior nie potrzebuje najnowszej generacji gadżetów, urządzeń technologicznych jednak z pewnością oczekuje, że będzie mógł wygodnie, praktycznie oraz bezpiecznie funkcjonować w swoim domu.

Zatem wydawało by się niewielkie oczekiwania a jednak trzeba wziąć je pod uwagę i to w każdym detalu ponieważ to one mają największe znaczenie! Przechodząc do sedna sprawy biorąc się do umeblowania wnętrza seniorskiego mieszkania warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy jak:

  1. Stan zdrowia,
  2. Na jego rodzaju schorzenia cierpi,
  3. Jakie miewa dolegliwości,
  4. Ewentualne dolegliwości, które mogą pojawić się z mieć kłopot z upływem czasu.

Wybieramy meble do kuchni dla seniora

Dzięki przeprowadzeniu takiego wywiadu, mamy świadomość, w którym kierunku powinniśmy się udać jeśli chodzi o wybór dogodnych mebli dla seniora.

Jednym z kluczowych miejsc, w jakich spędzamy większość czasu bez względu na wiek jest kuchnia – podobnie jest i w przypadku seniorów, którzy równie często tam przebywają dlatego potrzebują kuchni, która będzie przestrzenna, umożliwiająca bezproblemowe poruszanie się po jej kątach, zwłaszcza gdy senior posiada potrzebę poruszania się za pomocą laski.
jesteśmy w kuchni seniora

Wnętrze – kuchnia seniora

Zatem przestrzeń to podstawa kuchni seniora a same meble powinny być tak ulokowane aby zapewniały bezproblemowe dojście do każdego z osobna zatem warto je rozłożyć z dość szerokimi odstępami. Co więcej wskazane jest zawieszenie mebli na takiej wysokości  – aby umożliwiała dosięgnięcie produktów seniorowi zarówno z ziemi jak i z pozycji siedzącej, w razie takiej potrzeby.

Dobrym elementem często wykorzystywanym w meblach projektowanych dla osób starszych jest gadżet w postaci przycisków, które po naciśnięciu umożliwiają otwarcie kolejnego mebla.

Meble i akcesoria łazienkowe dla osób starszych

Kolejnym niezbędnym pomieszczeniem w domu seniora jest łazienka, która bywa często dużym zagrożeniem dla starszych ludzi w postaci możliwości niebezpiecznego upadku spowodowanego potknięciem się na zbyt śliskich płytkach. Zatem wniosek, jaki należy wyciągnąć podczas urządzania starszej osobie jest wybór odpowiedniego podłoża, w postaci matowych, anty poślizgowych płytek czy innego rodzaju podłoża. Częstym rozwiązaniem jest wyposażenie łazienkę w dywanik bądź matę zapewniających stabilność oraz bezpieczeństwo seniorowi w łazience.
Jesteśmy w łazience seniora

Fragment łazienki seniora

Kolejnym równie ważnym czynnikiem, jakiego nie można pominąć w łazience jest oświetlenie,  które musi być bogate dające dużo jasności – senior zwykle ma problemy ze wzrokiem, który często z wiekiem ulega pogorszeniu, w sytuacji gdy wzrok seniora  w momencie dokonywanego remontu jest w porządku, należy brać pod uwagę, że może z dnia na dzień się to zmienić. Warto zatem myśleć przyszłościowo i odpowiednio dobrze oświetlić łazienkę aby zapewnić bezpieczne korzystanie z higieny starszej osobie.

Polecanym rozwiązaniem przez producentów oświetlenia jest światło LED, które potrafi w największym stopniu rozjaśnić łazienkę. Innym istotnym elementem godnym zauważenia w toalecie są lustra, zawieszane meble oraz inne akcesoria łazienki które w przypadku użytkowania przez seniorów warto zawiesić na takim poziomie aby starsza osoba nie musiała nade wysoko się wspinać oraz nisko schylać a także aby mogła dostać odpowiednie przedmioty bądź zwyczajnie otworzyć szafkę w pozycji siedzącej.

Salon seniora – jakie meble uwzględnić w urządzaniu salonu dla seniora?

Salon to miejsce kojarzące się często z komfortowym wypoczywaniem, z czasem odpoczynku oraz relaksu dlatego często pomieszczenia te są meblowane wygodnymi oraz komfortowymi wypoczynkami, fotelami bądź sofami – w trosce jednak o seniorów, należy zdać sobie sprawę, że zbyt miękkie oraz wygodne wyposażenie w postaci siedziska będzie równie dobrze utrudnieniem dla starszych osób, którym w podeszłym wieku jest ciężko wstać z takiego rodzaju mebli. Z tego względu dobrze jest wybierać wypoczynki wygodne ale jednocześnie niezbyt miękkie, które nie będą sprawiały seniorowi trudności podczas siadania oraz wstawania.

Dobrym rozwiązaniem są też fotele posiadające regulację którą można ustawić do pozycji leżącej aby senior mógł wypoczywa w pozycji półleżącej.

Jak widać mieszkanie przeznaczone dla seniora to wcale nie tak prosta jakby się czasem wydawała sprawa, wymaga dokładnego przemyślenia poszczególnych elementów oraz zwrócenia uwagi na różne udogodnienia w funkcjonowaniu seniora.
Jesteśmy w salonie seniora

Wnętrze – salon seniora

Budując dom od podstaw dla seniora, który miałby pomieszkiwać w nim samotnie rozsądnym rozwiązaniem będzie wybór małego domku oraz praktycznego z sensownym dla niego rozmieszczeniem. Rezygnacja z ostrych kanciastych mebli, na rzecz prostych w użyciu oraz niezagrażających w żaden sposób zdrowiu i życiu seniora a także odpowiednia wysokość mebli to podstawa domu skierowana ku dobru seniora.
Redaktor
Na blogu HomeDays dzielę się własnymi doświadczeniami oraz wiedzą ekspercką z zakresu budownictwa i wnętrz, jak również nowych technologii oraz zdrowia, w kontekście aranżacji wnętrz i budowy. Jeżeli chcesz zaprezentować swoje umiejętności piśmiennicze na HomeDays, zapraszam do kontaktu.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.