stara szafa do odnowienia
Wnętrza

Jak odnowić starą szafę – kilka przydatnych wskazówek

Stare meble znajdujące się w naszych domach i mieszkaniach bywają ogromnym wyzwaniem. Z jednej strony, ich wartość sentymentalna jest nie do przecenienia i to właśnie ona sprawia, że trudno jest nam zdecydować się na pozbycie się ich. Z drugiej jednak mamy świadomość tego, że w swojej obecnej postaci daleko im do eleganckich rozwiązań budzących zachwyt.

Nim jednak podejmiemy decyzje o pozbyciu się starej szafy, zastanówmy się przed moment, czy rzeczywiście jest to jedyne rozwiązanie możliwe do zaakceptowania. Może się przecież okazać, że szafę można odnowić. Cel ten można osiągnąć na przynajmniej kilka sposobów, a zdecydowana większość z nich nie należy do skomplikowanych.

Czas na malowanie

Jeśli nie podejrzewamy się o zmysł artystyczny, a jednocześnie szkoda nam pozbywać się starej szafy, która w piękny sposób opowiada historię rodziny, najlepszym sposobem na odświeżenie mebla będzie pomalowanie go. Jeśli zdecydujemy się na zmianę dotychczasowego koloru na pastelowy, z pewnością przyczynimy się do tego, że mebel będzie sprawiał wrażenie bardziej romantycznego. Jeśli zaś postawimy na jeden z czystych „neonowych” kolorów, dopasujemy model do estetyki pop-artowej. Szafy można malować tak na jeden, jak i na kilka kolorów. W sprzedaży nie brakuje zresztą farb, które nie tylko pozwalają na szybkie malowanie, ale jednocześnie nie ukrywają naturalnego układu drewnianych słojów.

Oczyszczanie szafy sposobem na renowację

Jeśli nasza pamiątkowa szafa niepokoi widokiem powłok, na których widoczne są poważne zniszczenia, musimy liczyć się z tym, że jej malowanie może być nieskuteczne. Nawet w takim przypadku nie warto się poddawać. Alternatywą do malowania jest oczyszczenie szafy tak, aby dostać się do surowego drewna. Jeśli pozbycie się kolejnych powłok odsłoni naturalne piękno mebla, pozostanie nam już tylko staranne zabezpieczenie szafy, a następnie – cieszenie się jej wyglądem. W tym celu warto zainwestować w lakier albo wosk upewniając się wcześniej, że znajduje on zastosowanie właśnie w przypadku powierzchni drewnianych.

wkrętarka i praca z szafą

Odśwież szafę zmieniając uchwyty

A co zrobić w przypadku, w którym szafa nie prezentuje się wcale źle, nam samym jednak coraz mniej się podoba? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana uchwytów zamontowanych na niej z klasycznych na zdecydowanie mniej banalne. Mogą być to nie tylko ceramiczne gałki, ale również nowoczesne uchwyty wykonane ze stali nierdzewnej. Bez względu na to, na jakie rozwiązanie postawimy, pamiętajmy o tym, że to nam samym powinno się ono spodobać w pierwszej kolejności. Jeśli zamierzamy łączyć styl retro z nowoczesnym, postarajmy się też, aby w pomieszczeniu, w którym znajduje się szafa, pojawiły się także inne tego rodzaju zestawy. Umożliwi to uzyskanie spójności wizerunkowej.

Oklejanie szafy i jego zalety

Nie każdy ma czas na malowanie szafy, nie każdemu też pomysł ten może jawić się jako szczególnie interesujący. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z jedynym rozwiązaniem, nad którym powinniśmy się zainteresować. Wcale nie mniej interesujące jest przecież oklejenie czy to całej szafy, czy to jedynie jej fragmentów – zgodnie z naszymi upodobaniami. Materiałów, które możemy wykorzystać w tym celu, również nie brakuje. Może być to ciekawie dobrana tapeta, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystać w tym celu wydrukowaną lub wyciętą grafikę, a nawet – materiał. Szczególnie ciekawym pomysłem jest oklejenie szafy taką samą tapetą, jak ta, która znajduje się już na ścianie. Taki zabieg przyczyni się do tego, że meble „zniknie” z pola widzenia.

łączenie elementów szafty

Nowe elementy starej szafy

Często stosowanym zabiegiem pozwalającym na odświeżenie starej szafy, jest też dodanie całkiem nowych elementów odpowiadających stylowi konkretnego pomieszczenia. Jeśli szafa przestała się nam podobać, dlaczego nie umieścić na niej lustra, a nawet składającej się z kilku luster kompozycji? Ciekawym rozwiązaniem jest też przyklejona do drzwi szafy mozaika ceramiczna. Pokaźnej wielkości drzwi można też wykorzystać do stworzenia galerii portretów członków bliższej i dalszej rodziny.

Redaktor
Na blogu HomeDays dzielę się własnymi doświadczeniami oraz wiedzą ekspercką z zakresu budownictwa i wnętrz, jak również nowych technologii oraz zdrowia, w kontekście aranżacji wnętrz i budowy. Jeżeli chcesz zaprezentować swoje umiejętności piśmiennicze na HomeDays, zapraszam do kontaktu.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.